Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti

Afgánsky prezident v Sklených Tepliciach

V Sklených Tepliciach si Rusi pripravovali nového afgánskeho vodcu

Minulosť sa odkrýva postupne a niekedy dokáže poriadne prekvapiť. V roku 1979, sa v nočnom sanatóriu v Sklených Tepliciach, pripravoval nový komunistický afgánsky vodca, Babrak Karmal, na inváziu do vlastnej krajiny. Samozrejme so sovietskymi vojskami.

V roku 1979 sa ubytovali vo vtedajšom Nočnom sanatóriu v Sklených Tepliciach noví hostia neboli to však pracovníci hlinikárne. Pracovníci bývalého ZSNP nemali pred 30 rokmi ani tušenie, kto sa medzi nimi v liečebnom Nočnom sanatóriu pohybuje.

 

Nové fotografie odhalili veľa

Takto som začínal svoj článok o afgánskom vodcovi Babrakovi Karmalovi, ktorý sa tu pred svojim nástupom do Afganistanu ukrýval. Zdôrazňoval som veľkú anonymitu a skutočnosť, že som nenašiel žiadne fotografie z tohto obdobia. Skutočnosť je však iná podľa fotografií M. Branickej, ktoré tu uverejňujem. Budúceho prezidenta Afganistanu vítali veľmi okázalo pracovníci ZSNP, ale aj vedenie Okresného národného výboru v Žiari nad Hronom. Na jednotlivých fotografiách je vítanie Babraka Karmala s veľkými kyticami, na druhej fotografii ja Babrakova staršia dcéra a na tretej je okrem Babraka aj jeho ochranka.

Vítanie Babraka Karmala

 

Tretie poschodie: Nevstupovať!

Pritom liečebný pobyt pracovníkov z hlinikárne prebiehal aj naďalej tak isto, ako v predchádzajúcich turnusoch až na to , že v niekoľkých izbách na treťom poschodí boli ubytovaní tajomne vyzerajúci cudzinci jedna žena, dvaja muži a tri deti. Pravdou je, že deti sa medzi pacientmi voľne pohybovali a v skutočnosti najväčšou atraktivitou týchto detí boli ich krstné mená.

Dievčatá, ktoré mali 17–19 rokov sa volali Anahita a Uida a 15 ročný chlapec sa volal Kava. S chlapcom sa už vtedy dalo slušne dohovoriť po slovensky, dokonca hrával v Sklených Tepliciach aj futbal. Podľa tmavšej pleti bolo vidieť, že sú to cudzinci.

 

Z cudzinca sa vykľul prezident

Blížil sa koniec roka a pacientom zo ZSNP sa liečenie a pobyt v Nočnom sanatóriu skončil. Keď odchádzali z liečebného pobytu domov mená dospelých cudzincov ani ich identitu nepoznali. Až odrazu, keď koncom roka sledovali televízne noviny nechceli veriť vlastným očiam, keď sa na televíznej obrazovke objavil jeden z tajomných mužov, ale už ako prezident Afgánskej republiky Babrak Karmal.

Správy oznamovali, že Babrak Karmal sa stal prezidentom Afgánskej republiky a ešte pred tým predchádzajúci prezident Affizulláh Amin – „*veľký komunistický vodca*“ pozval sovietske vojská do Afganistanu ako „*bratskú internacionálnu*“ pomoc. V jednom z tankov možno sedel tajomný muž zo Sklených Teplíc.

O vstupe vojsk sa vlastne v spravodajských reláciách československých agentúr ani veľa nehovorilo. Samotného A.Amina krátko na to popravili.

Babrak Karmal sa nestal len prezidentom Afgánskej republiky, ale aj generálnym tajomníkom komunistickej strany Parčam (zástava),predsedom revolučnej rady, predsedom vlády a hlavným veliteľom ozbrojených síl.

 

Babrakova Karmalova dcéra

 

Okupácia na čele s Babrakom

Priamo z ilegálneho pobytu v Sklených Tepliciach si ho do Afganistanu priviezli sovietske vojská a 27. decembra 1979 uviedli do spomínaných funkcií. Tak sa začala vojenská okupácia Afganistanu, ktorej sa zúčastnilo 115000 sovietskych vojakov vyzbrojených najmodernejšou technikou, ťažkými zbraňami a letectvom.

Babrak Karmal aj tak a možno preto nebol vo vedení Afgánskej republiky úspešný. Skutočnosťou je, že v roku 1979 sa začala v Afganistane vojna, ktorá trvá s nejakou prestávkou až 34 rokov. Najskôr vycvičili povstalcov Američania proti Rusom a potom bol tento výcvik neskôr použitý proti Američanom. Nakoniec to bolo už vtedy, keď sa objavil v bojoch „*za svätú vec*“ Bin Ládin.

 

7 rokov a dosť

Sovietskej armáde sa nikdy nepodarilo zaznamenať rozhodujúce víťazstvá a keď sa k moci roku 1985 v Sovietskom Zväze dostal Michail Gorbačov, tento zásadne zmenil názor na vojnu v Afganistane. V máji 1986 bol po siedmych rokoch vládnutia B. Karmal odvolaný zo všetkých štátnych funkcií a odišiel na liečenie do Sovietskeho zväzu, kde v roku 1996 umrel ako 67 ročný. Sovietska armáda opustila Afganistan vo februári 1989, padlo tam 15000 vojakov a 35000 bolo zranených.

 

Vítanie Babraka Karmala 2

 

ZSNP ako dodávateľ pre Afganistan

Ešte jedna súvislosť nášho regiónu s Afganistanom, Československo bol druhý najväčší obchodný partner Afganistanu a bolo asi celkom prirodzené, že aj ZSNP sa zúčastnilo týchto obchodných aktivít. V roku 1984 na základe podpísaného kontraktu začala realizovať stavba Telekomunikačnej budovy v hlavnom meste Kábule, budova bola vyrobená v závode druhovýroba, dodaná do Kábulu a do Žiaru prišlo asi 10 Afgáncov aby sa naučili montovať hliníkové stavby.

 

Bývalý ochrankár ako minster

Na jednaniach v Kábule sa zúčastnil Ing. Jozef Krčmár vtedajší riaditeľ závodu, stretol v Kábule aj Jozefa, ktorý robil v Sklených Tepliciach ochranára pre B. Karmala a na riaditeľa druhovýroby si ešte pamätal z ilegálneho pobytu v Sklených Tepliciach, no už bol vo funkcii ministra poľnohospodárstva.

Neviem, ako stavba v Kábule dopadla, Afganistan bol ďalej trápený vojnami a je celkom pravdepodobné, že sa stavba nikdy nerealizovala.

Neodškriepiteľným faktom však zostáva, predohra tejto vojny sa odohrala v Sklených Tepliciach.

Ing. Richard Kafka

 

Návšteva Babraka Karmala v Sklených Tepliciach 1984


 
ÚvodÚvodná stránka